Åtal om kabelsabotage läggs ner – Sjömannen
Sjömannen
Hav vågor dimma horisont
Enligt utredningen rådde dåligt väder med höga vågor vid olyckstillfället. Foto: Pixabay

Nyheter

Åtal om kabelsabotage läggs ner

Förundersökningen om det fartyg som misstänkts för inblandning i grovt sabotage av en kommunikationskabel mellan Sverige och Lettland i januari har lagts ner. Enligt utredningen rör det sig om en olyckshändelse.

Åklagare har beslutat att lägga ner förundersökningen som gällde grovt sabotage av en kommunikationskabel i Östersjön. Skadan på kommunikationskabeln upptäcktes den 26 januari 2025, och ett fartyg som misstänktes för det grova sabotaget togs i beslag. Fartyget i fråga hette Vezhen, gick under Maltaflagg och ägdes av ett bulgariskt rederi.

Händelsen fick stor uppmärksamhet. Kustbevakningen bordade fartyget, och även Säpo inledde en förundersökning för att utreda omständigheterna kring kabelbrottet.

Beslaget av fartyget hävdes av åklagare den 3 februari medan utredningen av händelsen fortsatt.

– Genom en snabb, effektiv samordnad insats av Säkerhetspolisen, Polismyndigheten, Kustbevakningen och Försvarsmakten har orsakerna till kabelbrottet kunnat klarläggas. Utredningen visar tydligt att kabelbrottet orsakats av en kombination av hårt väder, tekniska brister och misstänkt bristfälligt sjömanskap på det aktuella fartyget, säger kammaråklagare Mats Ljungqvist vid Riksenheten för säkerhetsmål i ett pressmeddelande.

Enligt åklagaren har en omfattande brottsplatsundersökning genomförts, fartygets så kallade svarta låda har analyserats tillsammans med filmer från fartyget som visar förloppet när kommunikationskabeln skadas. Ett antal förhör har också hållits. Slutsatsen i utredningen blir att det rört sig om en olyckshändelse.

Den aktuella natten rådde mycket dåligt väder med höga vågor på Östersjön. Fartygets ankare skulle normalt ha säkrats av tre av varandra oberoende säkerhetsanordningar. Två av dessa var sedan en tid tillbaka ur funktion. Utredningen visar att den enda fungerande anordningen för att hålla ankaret på plats, det så kallade björnlåset, går sönder efter en kraftig våg den 25 januari. Till följd av detta löser ankar och kätting ut med hela sin längd. Det får fartyget att bromsa upp och sakta vrida sig. Eftersom fartygets autopilot vid tillfället har varit inkopplad har autopiloten kompenserat för detta. Inget larm eller liknande har uppmärksammat personen på kommandobryggan på vad som hänt. Fartyget har dagen efter nått kabeln utanför Gotland på svensk ekonomisk zon och ankaret har då skadat kommunikationskabeln.

– Vi kan därför dra slutsatsen att kabeln inte har skadats genom ett medvetet handlande. Jurisdiktion för att hantera eventuella vårdslöshetsbrott föreligger inte, säger kammaråklagare Mats Ljungqvist i pressmeddelandet.

Förundersökningen har under våren 2025 överlämnats till brottsutredande myndigheter i Lettland som bedriver en egen förundersökning  om det aktuella kabelbrottet.