Flora 1 har fått lämna svenskt vatten – Sjömannen
Sjömannen
Flora 1 bordades av Kustbevakningen på fredagen och fördes till en ankarplats utanför Ystad. Foto: Kustbevakningen

Aktuellt

Bordat fartyg har fått lämna svenskt vatten

Rubrik

Miljöbrott kunde inte styrkas. Och Kamerun har bekräftat att fartyget finns i landets register. Fartyget Flora 1, som på Långfredagen bordades av Kustbevakningen, har därför fått lämna svenskt vatten.

Det var på Långfredagens morgon som Kustbevakningen bordade Flora 1 och förde fartyget in på svenskt vatten till en ankarplats utanför Ystad. Anledningen var att man misstänkte att fartyget låg bakom ett oljeutsläpp öster om Gotland, samt att fartygets flaggstatus var oklar.

En förundersökning inleddes eftersom det fanns misstankar om miljöbrott, och även om bristande sjövärdighet baserat på att fartygets flaggstatus var oklar. Enligt Kustbevakningen hade fartyget bytt namn och flaggstatus flera gånger under de senaste åren.

Under lördagen bekräftade dock Kamerun att fartyget är registrerat i deras sjöfartsregister. Och de utredningar som gjorts kunde inte påvisa att miljöbrott begåtts. Därmed saknades möjligheter att fortsätta med vidare utredningar, och Flora 1 var fritt att lämna svenskt vatten.

− Saknas rättslig grund för fortsatt förundersökning kvarhåller vi inte fartyg. Dessutom finns en flaggstat. Vi är nöjda med att ha skapat klarhet i den frågan, säger Daniel Stenling, biträdande chef för Kustbevakningens operativa avdelning, i ett pressmeddelande.