Satir i tiden – Sjömannen
Sjömannen
Satirteckning av Lars R. Melander Mellis
Satirteckning i Sjömannen nr 1 2026 av Lars R. Melander.

Satir

Lars R Melanders satirer har hittat till webben

Rubrik

Lars R Melander har i närmare 50 års tid bidragit med sina underfundiga teckningar i Sjömannens pappersutgåva. Nu blir det premiär för hans satirer även på vår sajt.

Med vass penna och udden riktad mot makthavarna kommenterar Lars R Melander samtiden – framför allt det som sker inom sjöfarten, men även de politiska strömningarna i den stora världen. Politik på såväl global som lokal nivå påverkar ju även sjöfarten i allra högsta grad.

Lars R Melander är med största sannolikhet den medarbetare som arbetat längst på tidningen Sjömannen. I närmare 50 år har han bidragit med sina alster, ofta satirteckningar men även noveller och serier.

Gick till sjöss som 17-åring

Han inledde sin tidningskarriär redan under de år då han själv arbetade till sjöss. Det gjorde han i olika perioder mellan 1967 och 1981 som jungman, lättmatros och matros. Det blev 9 olika handelsfartyg i oceanfart samt 3 av marinens minutläggare, där han var mönstrad röjdykare. 

Lars R Melander gick till sjöss som 17-åring. Han upptäckte snabbt att världen inte var någon vidare idyllisk plats, och började teckna och måla sina upplevelser. Ibland skrev han noveller för Sjömannen. Ibland gjorde han skisser som berättar om jobb, resor, svält, fattigdom, rasism – kort sagt om världen sedd från en ”hytt med havsutsikt”.

Mest stolt över skissböckerna

– Av alla teckningar jag gjort under mitt liv är teckningarna i skissböckerna de som jag gillar mest, säger han. De är någon kvadratdecimeter stora och gjorda i smyg på arbetstid, på fritiden eller under fikapauser. Oftast är de väldigt snabbt ihopkomna. Och alltid under rullning och skakning från maskin och propeller.

Hemma står nu mer än 2,5 hyllmeter skissböcker. Kanske blir det en bok av dem en dag, arbete med det pågår.

Lars R Melander är verksam som konstnär i Uddevalla där han har sin ateljé. Där svetsar han och sätter ihop sina fantasifulla skulpturer av huvudsakligen återvunnet metallskrot. Foto: Maria Rasmusson

Numera, när han inte tecknar satirer för Sjömannen, målar han och svetsar stålskulpturer. Han är utbildad yrkessvetsare sedan 2018.

Ställer ut sin konst i Miami och Paris

Utöver det gör han en del grafik, han är medlem i en konstnärsgrupp i Miami och ställer ut där regelbundet. Han samarbetar även med gallerier i Paris och i Provence.

På Sjömannen är vi mycket stolta över att nu kunna presentera Lars R Melanders satirteckningar även på webben.