”En långsiktig plan krävs” – Sjömannen
Sjömannen
Kenny Reinhold.

Ledare

”En långsiktig plan krävs”

Rubrik

Man kan nog säga att det är stökigt i många delar av världen. Vi har en flora av så kallade ledare som mer eller mindre verkar tävla om vem som kan vara mest korkad och lättkränkt. Förutom Putin och Kim Jong-Un som är särskilt svåra, så ligger inte Trump långt efter. Det han håller på med är helt förkastligt. Att kränka sitt eget folk och riskera att leda landet in i mer eller mindre inbördeskrig är illa nog. Men han riskerar även att vara tändaren som sätter världen i brand – ett världskrig verkar inte vara avlägset enligt vissa analytiker.

Att Trump inte förstod, eller gravt underskattade, Irans militära kapacitet och hur de i princip styr och ställer över 20 procent av alla oljetransporter i Persiska viken där de lätt kan kontrollera och bestämma över trafiken genom Hormuzsundet, detta är ju en blunder som heter duga från Trumps sida. Vi i Seko kan i alla fall vara glada för att vi inte har några svenskflaggade fartyg i Hormuzsundet och högst troligt inga medlemmar som befinner sig där heller för den delen, vad vi vet. Eventuellt kan våra vänner i Sjöbefälsföreningen ha medlemmar i området, då vi vet att en del av deras medlemmar är spridda på utländska fartyg. Vi hoppas att de är i säkerhet. 

Om det nu skulle bli en massa tråkiga händelser och än värre efterspel framöver på grund av oroligheterna i Persiska viken, så kommer detta att kunna påverka i princip hela världshandelsflottan. Beroende på hur illa det går kanske många länder tvingas gå in i beredskapsläge, eller det ännu skarpare, krigsriskläge. Ett ofantligt stort antal länder har gjort sig beroende av billiga besättningar från låglöneländer som Filippinerna, Indien, Indonesien med flera. Samtidigt måste varje land, i ett krigsriskläge, kunna bemanna samtliga fartyg som bär det egna landets flagg med sjöfolk från det egna landet. Hur många klarar det? 

KENNY REINHOLD PORTRÄTT 2025 ÅRSMÖTE

Med det antal sjöfolk vi har idag skulle Sverige klara att bemanna en helsvensk flotta på cirka 35 lastfartyg.

Kenny Reinhold

Ta bara exemplet Norge och deras andraregister, NIS, Norskt Internationellt Skeppsregister, som infördes i Norge 1987. Jag har förstått av mina norska kollegor, att i det fall de skulle hamna i ett skarpt läge och måste bemanna alla sina cirka 700 fartyg i NIS med norskt sjöfolk, så kan man nog räkna med att det är ytterst få av dessa fartyg som kommer att kunna segla. 

Om vi då tar Sveriges lilla handelsflotta med 93 handelsfartyg (exklusive färjor och ropax) som uppbär sjöfartsstöd. Om redarna skulle behöva skicka hem alla TAP-anställda sjömän och i stället bemanna de 93 svenskflaggade fartygen med svenskt sjöfolk i en beredskaps/krigsriskliknande situation, så har vi gjort beräkningar grundat på vårt medlemsregister och andra parametrar att kungariket Sverige skulle klara att bemanna en helsvensk flotta på cirka 35 lastfartyg. I fartygsantal kan man säga att det motsvarar Donsöflottan – resterande 58 fartyg skulle ligga fastsurrade vid kaj och vara okörbara. 

Sverige MÅSTE ta fram en långsiktig plan för vår kompetensförsörjningsförmåga i ofred eller inför en krigsrisklikande situation. Med dagens mer eller mindre galna ledare runt om i världen så är det dags att börja med det arbetet omedelbart, helst igår eller i förrgår!

Kenny Reinhold,
ordförande Seko sjöfolk